19 kwietnia w Liceum Plastycznym im. Michała Elwiro Andriollego w Mińsku Mazowieckim miał miejsce werrnisaż wystawy "Dyplom 2016". Jest to kolejna odsłona corocznych prezentacji prac artystycznych uczniów opuszczających mury szkoły. W roku bieżącym wśród artystów znalazły się także przedstawicielki Kosowa Lackiego: Karolina Kołek i Amanda Rutkowska.

Na wystawie znalazły się zarówno elementy sztuki użytkowej (reklama, plakaty), jak również obrazy i rysunki. Imponująca była mnogość tematów i technik. Mogliśmy oglądać portrety, różne odcienie martwej natury, zmagania z pięknem kobiecego ciała... Wśród rozmaitych środków wyrazu pojawił się też, co szczególnie interesujące, komiks. Rzecz jasna nie wszystkie prace wzbudzały entuzjazm, twórcy są jeszcze na etapie poszukiwania najlepszego, właściwego sobie środka wyrazu. Niemniej to poczucie pewnej wspólnoty (jak niegdyś wystawy-manifesty grup artystycznych), może nie jedności, ale wspólnoty w artystycznym poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w świecie, w poszukiwaniu modelu własnej o nim narracji.

To, co również zwracało uwagę, to atmosfera panująca na wernisażu. Nowo ddana do użytku sala wystawiennicza była szczelnie wypełniona młodzieżą. Prezentowane dzieła budziły naturalne, szczere zainteresowanie, słuchać było analityczne dyskusje, interpretacje... Było to znakomite doświadczenie.

Wystawie towarzyszył także katalog i warto zwrócić uwagę na tę skromną publikację, a zwłaszcza na jej wymowę. Na okładce widnieje kobieca twarz (nb. Karoliny Kołek) z ustami załoniętymi szerokim paskiem, na którytm zapisano tytuł. Dobrze zapowiada to zawartość, gdyż brak tam wielkich mów, nadmiaru słów... Jest krótki głos Antoniego Jana Tarczyńskiego – starosty mińskiego i Elżbiety Zofii Wieczorek – dyrektora szkoły. Reszta ma charakter porządkujący: nazwisko autora i tytuł pracy. Zasłonięte na okładce usta dają do zrozumienia, że nie ma potrzeby o sztuce mówić zawczasu, wyjaśnia, interpretować. Lepiej pozostawić ją odbiorcy, który sam stanie w szranki ze swoimi zmysłami, gustem i wrażliwością. Po co? Bo – jak trafnie cytuje słowa Josepha Conrada p. Dyrektor – "sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi – i ma zawstydzi, drażnić, budzi sumienia"...

Prace kosowskich artystów plastyków: Karoliny Kołek i Amandy Rutkowskiej oraz zaprzyjaźnionej z nami Aleksandry Kamińskiej i innych zostaną zaprezentowane na wystawie w MGOK.

Artur Ziontek

GALERIA:Wystawa "Dyplom 2016" w Liceum Plastycznym w Mińsku Mazowieckim